DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
Digitální příjem

 


Spůsob příjmu TV signálu po dokončené digitalizaci můžeme rozdělit do následujících skupin:

1) Po vedení (po drátě)

     a) Distribuce (přenos vysílání) po koaxiálním kabelu  

Distribuční společnosti (jako Kabel Plus ap.) posílají všechny programy najednou (někde ještě včetně analogových) a SET-TOP BOX, podle volby zákazníka a případně předplacených služeb, vybere zvolený program,dekóduje a pošle do televizoru,(monitoru). Na jeden kabel je možno připojit více set-top-boxů.

Set-top-box má zpravidla zákazník pronajatý od poskytovatele služby a tudíž v tomto případě poruchu set-top-boxu či přívodu signálu řeší zákazník s poskytovatelem služby.

 

     b) Distribuce po telefonním vedení

Distribuční společnost si pronajme telefonní linku od O2 telefonica a po jejich vedení zákazníkovi posílá jím zvolený program pomocí speciálního set-top-boxu (je to takový vysílač povelů pro server, který vybere a pošle po drátech zvolený program zákazníkovi). Bohužel, tento způsob přenosu TV signálu zpravidla neumožňuje příjem více různých programů pomocí dalších set-top boxů zapojených na jedno telefonní vedení. A maximální vdálenost zákazníka od telefonní ústředny je limitována vzdáleností (celkovou délkou telef. vedení a jeho kvalitou zpravidla na několik kilometrů). V případě poruchy zákazník opět řeší problém s provozovatelem.

 

2) Bezdrátově

    a) Družicový příjem

Televizní přenos je vysílán ze stacionárních družic ,,zaparkovaných´´ na oběžné dráze nad rovníkem ve vzdálenosti cca 36.000 kilometrů nad zemí, při pohledu od nás přibližně směr jihojihovýchod. Aby byl příjem dodtatečný, musí jejich anteny nasměrovány na naše území. Pro příjem tohoto signálu neslouží anteny, jako při pozemním příjmu, ale pomocí paraboly ( v podstatě zrcadlo pro 12GHz) soustřeďuje vysílané vlny do úzkého průzoru v tzv. konvertoru, kde je signál zesílen, snížen jeho kmitočet cca 10x a poslán po koaxiálním kabelu do družicového přijímače. V něm je signál dále zesílen, zbaven nosné vlny a dekodován tak, aby jej mohl dále zpracovat stávající televizor, nebo monitor, jako televizní vysílání. Velká vzdálenost přijímače (konvertoru s parabolou) od družice má pak za následek, že např hustý déšť, nebo sněžení způsobuje výpadky signálu (tzv. čtverečkování, nebo zamrzání). Čím je parabola menší, tím slabší je přijímaný signál a více trpí výše uvedenými poruchami příjmu. Neprovádíme instalace družicového příjmu, ani jeho rozšiřování (výměna konvertoru pro více přijímačů, nebo více družic).

 

    a) Pozemní příjem

Uskutečňuje se digitálním modulováním nosné vlny v pásmu UHF. Tento přenos televizní digitální modulace je v principu shodný s dřívějším přenosem tzv. analogové modulace.

To umožňuje většinou beze změn použít starší anteny z dřívějška, včetně zesilovačů a kabelu. Nově přibyl SET-TOP-BOX, případně se v televizoru naladily programy na digitálním tuneru, pokud jím byl televizor už osazen.

Pouze, je-li digitální signál z vysílače slabší (což se projevuje tzv. čtverečkováním, nebo zamrzáním obrazu a koktáním zvuku), je nutné některé části (nebo všechny) sloužící pro příjem vysílaných programů modernizovat. Provádíme opravy, případně částečnou modernizaci jednoduchých anteních rozvodů. Neprovádíme rekonstrukce anteních rovodů v bytovkách a motáže antenních rozvodů do novostaveb.

 

Servis satelitních přijímačů a set-top boxů

Více jak 50% těchto zařízení lze za přijatelné peníze opravit (rentabilní je oprava do cca 50% ceny nového přístroje v současných cenách). Jedná se o závady typu NEJDE NIC, to je jako když do přístroje nejde elektřina, a pak přístroj JDE ZAPNOUT, ALE NEREAGUJE (jde zapnout ze STAND BY do provozního stavu, na displeji se zpravidla ukáže nesmysl a nejde nic přepínat, na přístroji ani z dálkového ovládání.

 

 

 

 
Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek